prodeje bez realitky a nebo s realitkou

Pro a proti prodeje bez realitky a jak na to

Prodat nemovitost je často obtížnější, než se zdá, i přes snadnou inzerci na internetu

Celý proces prodeje si můžete obstarat sami nebo pomocí Postupu při prodeji nemovitosti. 

V první řadě ušetříte nemalou provizi realitce. Má to ovšem i svá úskalí. Platí totiž, že prodat dobře nemovitost je často nelehké a zdlouhavé, protože na trhu je množství nemovitostí na prodej, které té Vaší více či méně konkurují. Navíc jejich inzerce bývá daleko kvalitnější, než byla v minulosti. To jednoznačně prospívá kupujícímu; říkám tomu Paradox internetu.

Zároveň je vždy omezený počet seriózních kupujících, ti jsou dnes navíc nároční, vybíraví a informovaní jako nikdy dříve.  Významné je také to, že se na konci roku 2016 poněkud ztížily doposud snadné možnosti hypotečního financování a kupující k tomu musí navíc platit daň z nabytí ve výši 4%, na kterou jim nově už banka nepůjčí. Tento trend ke zpřísňování bude  pokračovat i nadále.


Postup při prodeji nemovitosti bez realitky

 • 1

  Prvotní je opravdové a skutečné rozhodnutí, zda chcete svou nemovitost prodávat

  To znamená, že jste srovnáni s poměry na trhu realit, máte dostatečně silnou motivaci k prodeji a že se dokážete citově odpoutat od nemovitosti, která je možná Vaším domovem, bydlením (prodej bytu, prodej domu), je ale také prostě zbožím svého druhu na trhu. V opačném případě budete jen provádět "průzkum bojem" a po určité době a nabytých zkušenostech nemovitost nakonec stáhnete z prodeje.
 • 2

  Shoda na prodávající straně

  Pokud máte nemovitost ve spoluvlastnictví, je častým důvodem zadrhnutí v jakékoli fázi prodeje nedostatečná shoda mezi spolumajiteli. Motivace k prodeji je u nich obvykle různě silná a různé jsou i jejich názory na to, co je dobrá nebo přijatelná prodejní cena. Čím dřív si to mezi sebou ujasníte, tím lépe. Prodej na tom může ztroskotat i před samotným závěrem.
 • 3

  Rozmyslete si s ohledem na další plány, kdy začít nemovitost nabízet

  Zejména pamatujte na časové návaznosti v případě, že prodáváte nemovitost, na kterou máte sami hypotéku. Více viz Prodej nemovitosti s hypotékou.
 • 4

  Plánujte

  Připravte si v případě bydlení (v domě nebo bytě bydlíte) realistický plán stěhování a dalších termínů a souvislostí (např. další financování úvěrem).
 • 5

  Promyslete si, jak budete prodávat

  Prodejní plán či marketing prodeje nemovitosti není pouhá realitní inzerce, dnes nestačí vystavit neslaný nemastný inzerát o prodeji bytu nebo domu na internetu a čekat, jestli se někdo ozve, v současné konkurenci a kvalitě nabídek je třeba pro to udělat víc.
 • 6

  Proveďte si svoji vlastní srovnávací analýzu realitního trhu

  Zjistěte, jak si stojí srovnatelné nemovitosti, uvědomte si přitom, že žádná nemovitost není úplně stejná. Snažte se odpoutat od svého subjektivního pohledu vlastníka a od zátěže osobního vztahu k Vašemu bydlení a dívejte se na nemovitost očima kupujícího: Čím je tato nemovitost vyjímečná? Proč bych měl kupovat právě ji, když je tolik jiných příležitostí?
 • 7

  Stanovte nabídkovou cenu nemovitosti

  Jde o klíčovou věc, protože nejvíce zájmu těch zájemců, kteří jsou nejvíc připraveni koupit, vzbudí nabídky během prvních týdnů. Správné nastavení ceny je klíč k úspěchu. Velkou chybou je nasazení podstatně vyšší nabídkové ceny nemovitosti než je cena optimální, o nezanedbatelnou část potencionálních zájemců definitivně přijdete, protože se už k ní později nikdy nevrátí, aby si nemovitost vůbec přišli prohlédnout.
 • 8

  Vyrobte přitažlivý inzerát

  Pořiďte kvalitní fotografie nemovitosti nejlépe širokoúhlou zrcadlovkou, pracujte dobře se světlem a záběry. Sestavte přitažlivý text realitní inzerce. Používejte pro svoji nemovitost co nejvíce účinných prodejních kanálů a marketingových aktivit, udržujte přitom realitní nabídky aktuální a nerozporné.
 • 9

  Pamatujte na povinnost mít PENB

  Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) je podle předpisů mít pro byt i rodinný dům vyhotovený už při samotném nabízení, inzerci. V opačném případě hrozí správní pokuta 100.000 Kč.
 • 10

  Pozor na triky makléřů

  Při inzerci, a hlavně při jejím zahájení, nepodlehněte náporu volajících makléřů a jejich slibům. Volají totiž hlavně ti špatní. Čti také, jak jsou triky makléřů.
 • 11

  Připravte nemovitost a zejména byt na prohlídky

  Platí, že rozhodující dojem o nemovitosti si udělá zájemce již během první minuty včetně příchodu k domu. Připravte Vaší nemovitosti na prohlídku s ohledem na emoce zájemce. První dojem a emoce při prodeji rozhodují. Dojmy a pocity totiž rozhodují, dodatačnými racionálními argumenty si je už jen zdůvodňujeme. Jak to dělat řeší celý rozsáhlý obor prodejní psychologie.
 • 12

  Zvažte potřebu a účelnost renovace domu nebo bytu a větších úprav vašeho bydlení

  Obecně platí, že se vyplatí např. byt vymalovat nebo provést některé nátěry, u domu hrají důležitou roli třeba viditelné vady omítky. Účelná není rekonstrukce koupelny, kde se téměř jistě netrefíte do vkusu budoucích majitelů a další nákladnější úpravy nemovitosti, kde navíc nezbývá než volit specifické materiály a barvy, které se nemusí každému líbit.
 • 13

  Vyjednávejte kvalitně

  Využijte svých nejlepších vyjednávacích a obchodních schopností, jak zájemce přesvědčit, že Vaše nemovitost je pro něho lepší než jakékoli jiné srovnatelné reality na trhu a snažte se ho brzy smluvně podchytit a zavázat.
 • 14

  Podchycení zájemce, rezervace

  Vážného zájemce je vhodné podchytit rezervační smlouvou, se zálohou a sjednanou pokutou, pro případ, že si prodej rozmyslí. Jinak můžete být po měsících slibů a čekání zklamáni, můžete přijít o jiné příležitosti, o další zájemce, byl jsem svědkem mnoha takových situací. Okamžik rezervace je ale citlivý, příliš jednostranné a přísné podmínky mohou zájemce v rozhodný okamžik odradit.
 • 15

  Připravte si kvalitní smluvní zajištění

  Pro smluvní zajištění převodu nemovitosti (kromě rezervační smlouvy je to smlouva o smlouvě budoucí kupní, kupní smlouva na prodej nemovitosti, smlouva o převodu práv k družstevnímu bytu, smlouva o úschově) můžete použít v jednodušších a neproblematických případech vzory typových smluv o převodu nemovitosti a upravit je pro váš případ, u složitějších nebo rizikovějších případů je na místě právní pomoc odborníka.
 • 16

  Zvláštní pozornost věnujte platebním podmínkám a zajištění kupní ceny ve Váš prospěch

  Slaďte potřeby a možnosti plateb kupní ceny na obou stranách kupní smlouvy, i s ohledem na řešení bydlení obou stran. Standardem je zajištění peněz v úschově - advokátní, notářské, nebo na jistotním učtu banky. Každá z možností má svoje pro a proti. Pamatujte i na dostatečně jednoznačné sjednání termínů vyklizení nemovitosti nebo bytu a předání, specifikaci příslušenství a zařízení bytu (co je a není zahrnuto v kupní ceně), jinak jsou často roztrpčeny a ukřivděny obě strany realitní transakce.
 • 17

  Zajistěte návrh na vklad do katastru nemovitostí

  Po spolehlivém zajištění toho, že za nemovitost dostanete řádně zaplaceno, vypracujte návrh na vklad do katastru. Raději využijte oficiální elektronický formulář, snížíte tak riziko toho, že dojde k chybné specifikaci nemovitosti. Návrh s přiloženou kupní smlouvu podejte na příslušném katastrálním úřadě, pracovišti. Správní poplatek za vklad práva je 1.000 Kč.
 • 18

  Dotáhněte převod nemovitosti včetně zápisu kupujícího jako nového vlastníka na katastru nemovitostí

  Hlídejte, zda zápis na katastru běží bez nutnosti něco doplnit, pokud ano, aktivně to řešte. Připravte se na protokolární předání nemovitosti. Postarejte se včas o další potřebné věci, jako jsou převody smluv o dodávce energií, vody, služeb apod., odhlášení trvalého pobytu z adresy nemovitosti, případné vyúčtování služeb.
 • 19

  Na závěr

  Celý proces by měl být co nejlépe sladěný, věnovat je potřeba pozornost a péči jak detailům, tak celku. V každý okamžik je něco důležitého a něco, na čem záleží mnohem méně. Podstatná je i složka obchodní, důležitá je schopnost rozpoznat, který zájemce je ten nejlepší, ten pravý, který také zaplatí tu nejlepší cenu. Aby vše nakonec proběhlo, jak má, je potřeba jak vše kvalitně podchytit smluvně, tak dobře projednat, vykomunikovat, předejít možným problémům nebo nedorozuměním předem. Prevence je vždy lepší než spory nebo žaloby.

 • (zdroj: http://jakprodat.cz/bez-realitky/)
()

Galerie obrázků